A weboldalunk a felhasználói élmény javítása érdekében sütiket használ. Adataid teljes biztonságban kezeljük. Engedélyezed a sütik használatát?

Jól jönne egy kis pihenő, de te másképp érzed!?

Kellene-e esetleg pihenőt tartani edzés közben? Minek? Tény, hogy a súlyzós edzés mindenféle csodálatos hatása ellenére is nagy terhelést ró a szervezetre, de ettől függetlenül egészen nyugodtan lehet folyamatosan, megállás nélkül végezni.

Apró jelek

Vannak ártalmatlannak tűnő jelek, amik tulajdonképpen nem sérülések, és nem is tűnnek vészesnek, viszont akár akadályozó tényezővé is súlyosbodhatnak. Nincs két egyforma nap, amikor egyforma teljesítményt tudsz nyújtani, ez tény. Viszont ha már erősen eltolódik az arány a gyengébb napok irányába, az már nem olyan jó. E mellé társulhat enyhe erővisszaesés, motiváció csökkenése. Még nem edzetted túl magad, de ne is várd ki. Ilyenkor pár nap pihenő elég lehet.

 

Túledzettség

Túledzettséghez egyaránt vezethet az ész nélküli, hosszú órákig tartó, az edzettségi szintedhez képest túl kemény edzés. Ilyenből akár egy is elég. Sokkal gyakoribb azonban, amikor egy hosszabb folyamat vezet a túledzettséghez, többnyire a fokozatosság hiánya, amikor nem egyszerre hajtod túl magad, hanem minden edzést túltolsz egy picit. Ilyenkor levertség, indokolatlan(nak tűnő) izom és ízületi fájdalmak, magas nyugalmi pulzus, étvágytalanság, hőemelkedés vagy láz, álmatlanság vagy ellenkezőleg, kifejezett aluszékonyság jelentkezik.

 

Sérülések, fájdalmak, és azok előjelei

Nyilván az mindenkinek egyértelmű, hogy például lábtöréssel nem guggolunk. Viszont van, amikor elszalad velünk a ló, nem bírunk magunkkal, és „semmi komolynak” ítélünk meg egy már meglévő sérülést vagy fájdalmat. Tehát, ne edz, ha:

Izomhúzódásod van. Lehet, hogy azt hiszed, meghúzódott alsóhát esetén elég csak a hát és lábedzést hanyagolni, de rosszul gondolod. Ha nem pihened ki pár nap alatt, majd kipihened hónapok fájdalmait viselve.

Feszült vagy. A stressz nem csupán lelki, hanem az arra hajlamosoknál testi tüneteket is produkál. Ami az izomzatot illeti, leggyakoribb a fájdalmas, merev hátizomzat. Ha nem tudsz lazítani, ne terheld a kemény, merev izmaidat, mert megsérülhetsz.

 

Ha ízületi problémáid vannak. Olykor pont, hogy jót tesz a terhelés az enyhén fájdalmas ízületnek, mert így serkented az ízületi folyadék termelését, ezáltal az ízületek kenését. Viszont ha a fájdalom erős, valamint kattog, ropog és nem a teljes mozgástartományban mozog az ízület, akkor mindenképp pihentesd és tedd helyre megemelt dózisú ízületvédő fogyasztásával.

 

Gyógyszerek hatása alatt vagy. Ha már antibiotikumot, vagy akár csak sima fájdalomcsillapítót szedsz, akkor teljesen mindegy, hogy mennyire érzed magad rosszul, ki kell pihenni. Ilyenkor a szervezet legyengült állapotban van, a fejlődés meg csupa energiaigényes folyamatok eredményeként következik be. Ha nem adsz magadnak betegszabit, mind a gyógyulás, mind a sérülés elmaradhat. Ugyanez érvényes véradást vagy vérvételt követő 2-3 napban.

Nők esetén a menstruáció nagyon megviselő lehet. Nyilván durva alhasi görcsökkel nem fogsz edzeni, de akkor se tedd, ha fájdalom nincs, viszont gyenge vagy és enervált. Edzeni rendesen nyilván nem tudsz, az edzés előtti energizálók pedig csak rosszabbítanak a helyzeten ez alatt a pár nap alatt (rosszullét, erősebb vérzés).

Ne akarj minden áron előrébb menni, ha túl törtető vagy, épp az ellenkezőjét éred el a célodnak. Senki nem attól lesz hardcore, ha kínozza magát, sokkal okosabb dolog felismerni az intő jeleket, amiknek engedve minden adott lesz a fejlődéshez, csupán egy kis kitérőre lesz szükség.

 

Tartalomhoz tartozó címkék: blog
blog comments powered by Disqus